Выставка "Симфония цвета" художниц Добровой Анны и Гик Тамары продлена до 28 августа 2011 года 03.08.2011

Замальовки з виставки

 

З 7 по 31 липня триває виставка живопису та графіки київських молодих художниць Тамари Гик та Анни Добрової. За сприяння президентського фонду Леоніда Кучми «Україна», твори експонуються у затишній виставковій залі Музею книги і друкарства України на території Києво-Печерської Лаври. Вже один цей факт свідчить про гідний мистецький рівень експозиції.

Завітаймо на виставку. Буяння зелені та квітів на ошатному лаврському подвірї зараз перегукується з квітником, що виник у музейній залі. Це квіти елегантних панно, та вишуканих натюрмортів: букет польового цвіту, гордовитих ірисів, пишних жоржин, ніжних півоній і троянд. Палітра безмежна, від насичених контрастних кольорів до мяких пастельних відтінків. Квіти на будь який настрій та смак, і вони свідчать, що обидві художниці засвоїли витончену мову цих прекрасних створінь Божого світу.

Пейзажі місткинь овіяні романтикою минувшини і сьогодення. Це улюблені куточки Києва, які зберігають колишній шарм і колорит улюбленого міста. Вони органічно сприймаються тут, де крізь відчинені вікна до зали зазирають старовинні будівлі заповідника. Кращого фону для подібних творів не вигадати. На відкритті виставки відвідувачі одразу визначили атмосферу експозиції як цілющу терапію.

Наступна жанрова царина майстринь – натюрморт з відвертим любуванням красою художніх виробів побуту. Парцеляна та кришталь, чеканка по металу, ювелірні жіночі прикраси. В подібних полотнах відчувається незрима присутність людини, уподобання якої відтворюють місткині. У цьому жанрі бачимо поєднання живопису з графікою. Показова «Рожева фантазія» Тамари Гик . Скурпульозно прописано філігранне мереживо шалі та серветок, тонкі грані вази, пелюстка рожевих жоржин у ній. Загальна перламутрово - рожева тональність милує око, зачаровує і запевняє, що світ людини може бути затишним і прекрасним. 

Анна Доброва в подібних сюжетах прагне вирізнити особливості західного чи східного стилю або несподіванно ]х поєднати. Відшукує характерні предмети постійно і будь-де. Вкриті арабською вяззю  глеки та вазочки знайшла у придорожній лавці, перебуваючи у Іорданії. Так народились композиції – «Сувенірна крамниця» і «Кавун».

Жанр графіки як такої представлено офортом Тамари Гик «Полотно життя» . Це справжня родзинка експозиції, як за глибиною замисла і його філософією, так і за майстерністю розробки обраної теми. Палітра офорту благородна, у відтінках сепії, з використанням пластівців сусального золота. Стильова основа твору поєднує засоби образотворчого мистецтва Античної Греції та українські традиції сивої давнини.

Колоподібний контур твору символізує космічне веретено, що обертається богинею Ананке, а вісь веретена – це вісь Всесвіту. У центрі три богині, її доньки: Лахесис визначає долю людини ще до її народження; Клото пряде нитку її життя; Атропос невблаганно наближає кінець. Ідею нескінченного плину часу та циклічності життя втілюють фігурні композиції у зовнішньому колі офорту: двоє дітей – народження і дитинство; юнак та дівчина – юність; подружня пара зрілість; двоє старих – фінальна частина людського життя.

Вишивки хрестом на полотні, якi обрамляють нижню частину композиції нагадують про символіку трипільської культури. Офорт «Полотно життя» отримав I-шу  премію на Міжнародній виставці сучасного мистецтва «Український тиждень мистецтв» у 2009 р.

Ще одна родзинка експозиції – декілька робіт Анни Добрової з циклу «Коти та киці». Вони з першого погляду налаштовують відвідувачів на гарний настрій. Надхненник циклу, мудрий персидський кіт Чарлі, довгі роки був найщирішим товаришем юної Ані і поділяв усі ї печалі і радощі. То ж котячий цикл розпочав ще в її студентські роки. Отже, самозакохані коти, сумуючі коти одинаки, лагідні кішечки, коти – страшні хижаки. Весь спектр емоцій притаманний не тільки людині, а й цій давній культовій тварині. Особливо виразними  є їхні очі. «Погляд» - твір в якому головним акцентом є мерехтливі зелені очиська чорного кота, які наділені магнетичною силою.

 «Висота» демонструє природню грацію, яка перш за все впадає в очі, коли ми спостерігаємо рух граційної киці. Анна каже що цей цикл буде нескінченним .

Портрет. Справжній портретист завжди психолог, і це підтверджують роботи як Анни так і Тамари. Нажаль вони виставили лише декілька творів. Тамара експонує портрет своєї бабуні, жінки, яка і в літньому віці демонструє незламну волю, почуття власної гідності і незалежність пори всі негаразди. Анну, звичайно ж, бачимо у парі з красенем Чарлі на її автопортреті «Кішки». У другому полотні вона висловлює свої ніжні дружні почуття до Тамари, з якою пліч о пліч іде по життю. Національне українське вбрання посилює ліричний настрій А взагалі, портретист вона майстерний, і має чималу практику через численні приватні замовлення. Вибагливість, зростання духовне і технічне росте, і це вона засвідчила останньою роботою, яку присвятила родині офіцера, який попри всі випробування Другої Світової Війни спромігся повернутись додому.

Сьогодні у  доробку обох художниць вже чимало дипломів та інших відзнак з республіканських та міжнародних виставок і конкурсів. Виставлятись і змагатись за гідне місце у царині живопису та графіки почали з 2007 р. Подруги з дитинства, Анна і Тамара навчались разом у ДХСШ ім.. Т.Г. Шевченка, згодом у НАОМА. Магістратуру закінчили у Київському Національному Університеті будівництва і архітектури. Зараз працюють там асистентами викладачів і готують матеріал для захисту дисертацій. Тамара чекає на результат конкурсів у Туреччину і Китаї. Анна занурена в нові щойно розпочаті твори. Обидві надзвичайно вдячні фондові Леоніда Кучми за чудну нагоду показати свої твори шанувальникам молодого життєрадісного мистецтва. Сподіваються на нові зустрічі.

 

 

                                                                      Людмила Дехтярьова.

© 2009 Доброва Анна создание сайта - Sweek